*alt_site_homepage_image*

Spiroveloergometrija (VO2 max tyrimas)

SPIROVELOERGOMETRIJA (VO2 MAX TYRIMAS)

Daugeliui intensyvios treniruotės – būdas pakelti nuotaiką, ugdyti valią, išsikrauti ar pasirūpinti savo sveikata. Vis dėlto, per didelis fizinis krūvis gali nualinti organizmą ir sukelti įvairių sveikatos sutrikimų. Ar žinote, kaip treniruoti kūną, kad jis stiprėtų, o ne išsektų?

Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus pasakoja, kad spiroveloergometrija, dar vadinama VO2 max tyrimu, yra būdas apskaičiuoti maksimalią treniruotumo diagnostiką. Pasitelkiant vieną moderniausių aparatų, galima nustatyti, kiek organizmas sugeba pasisavinti deguonies, kokios yra žmogaus fizinių galimybių ribos ir kitus rodiklius, padedančius įvertinti paciento pajėgumus.

Šis tyrimas naudingas ir profesionaliems sportininkams, kuriems itin svarbu neperkrauti treniruotėmis savo organizmo, ir sporto mėgėjams, kurie dažnai linkę pervertinti savo jėgas. Verta atkreipti dėmesį, kad per didelis fizinis krūvis dažnai gali tapti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, širdies permušimų, nemigos ar įvairių traumų priežastimi.

Spiroveloergometrijos metu pacientas mina dviratį, užsidėjęs specialią kaukę, kuri fiksuoja įkvepiamą deguonies ir iškvepiamą anglies dioksido kiekį. Kas 3 minutes yra didinamas fizinis krūvis, matuojami kintantys paciento rodikliai, sekama širdies veikla ir kraujospūdis, kol pasiekiamas žmogaus pajėgumo maksimumas. Išanalizavus rezultatus, galima parengti optimalią treniruočių, neapkraunančių organizmo, programą.

Tam, kad rezultatai būtų kuo tikslesni, bent dvi dienas prieš tyrimą reikėtų vengti sunkių treniruočių, o likus 2–3 valandoms – lengvai pavalgyti.

Pasirūpinkite, kad aktyvi fizinė veikla neštų tik teigiamus rezultatus.