*alt_site_homepage_image*

Life length - telomerų ilgio matavimo tyrimai

LIFE LENGTH - TELOMERŲ ILGIO MATAVIMO TYRIMAI

Kompanija „Life Length“ yra vienintelė kompanija pasaulyje, matuojanti procentinį kiekį trumpų telomerų individo ląstelėse. Šis rodiklis yra kur kas svarbesnis kalbant apie ląstelių senėjimą nei įprastas telomerų ilgio rodiklis.

TAT testui yra paimamas kraujo mėginys, kuris pagalba išmatuojami tūkstančiai individo telomerų siekiant atskleisti paciento ląstelių ar biologinį amžių, kurs gali skirtis nuo daugelio žmonių, kurių fiziologija yra panaši.

Telomerai

Didžiausias rizikos veiksnys lėtinių ar su metais susijusių ligų plėtimuisi yra amžius. Jei gydytojas galėtų paklausti paciento tik vieno klausimo tam, kad galėtų įvertinti jo sveikatą, tai šis nekintantis klausimas būtų – kiek Jums yra metų?

Senėjimas yra itin nevienalytis procesas

Kodėl kai kurie žmonės su amžiumi atrodo ir jaučiasi puikiai, o kitiems sveikatos problemos atsiranda daug anksčiau?

Nors tai lemiantys rodikliai yra itin kompleksiški, dinamiški ir interaktyvūs, tačiau gali būti suskirstyti į 3 pagrindines grupes:

1)    genetinis paveldimumas,

2)    aplinkos faktoriai,

3)    gyvenimo būdo faktoriai.

Kas yra telomerai ir kodėl jie tokie svarbūs?

Telomerai yra apsauginės kepurės, esančios chromosomų pabaigoje ir vaidinančios itin svarbų vaidmenį senėjimo procese.

Trumpi telomerai yra vienas iš faktorių, prisidedančių prie su amžiumi atsirandančių ligų.

Telomerai – biologinis laikrodis

Chromosomos yra struktūros, kuriose „gyvena“ mūsų genetinės ląstelių medžiagos. Telomerai yra tarsi plastiko dangteliai šniūrelių galuose, kurie apsaugo DNR nuo išsipynimo, su kiekvienu ląstelių dalijimųsi, kai chromosomoms reikia išsiskaidyti naujai ląstelei.

Telomerai, kaip fundmentalus mechanizmas reguliuojantis ir kontroliuojantis ląstelių gyvybingumą, yra globalus atsakas į tai, kaip individas sensta.

Telomerų ilgis veikia biologinį amžių, kuris yra daug reikšmingesnis rodiklis nei chronologinis amžius. Taip pat telomerai nurodo tikrąjį senėjimo procesą.

Telomerų ilgis yra vienas svarbiausių ir kritinių biomarkerių žmogaus senėjimui

  1. Kiekviename gyvame organizme senėjimas yra ląstelių funkcijų ar skaičiaus mažėjimo rezultatas.
  2. Kiekvieną kartą keičiantis ląstelėms telomerų ilgis trumpėja iki tol kol pasiekia tokį ilgį, nuo kurio ląstelės nebegali tinkamai dalintis.
  3. Ląstelės su trumpais telomerais dažniausiai tampa sestančiomis ar įvykta apoptozė ir galiausiai jos miršta.

Taip pat telomerų ilgis yra kritinis žymuo užtikrinantis žvilgsnį iš vidaus siekiant suprasti organizmo senėjimo procesą.

Telomerų ilgis yra itin neheterogeniškas kaip ir nusidėvėjimo lygis lyginat individus. Trumpesni telomerai korealiuoja su augančiu amžiumi ir ligų rizika.

Technologinės klinikinės programos telomerų analizei

  • Individualus įrankis klinikinei praktikai.
  • Identifikuoti pacientus su padidintu biologiniu amžiumi.
  • Įgyvendinti ankstyvąją intervenciją – gyvenimo būdo modifikacijos siekiant sumažinti stresą, uždegimą, oksidacinį pažeidimą ir kitus indikatorius, sukeliančius per greitą telomerų praradimą.
  • Plėtoti terapeutines intervencijas, kurios lėtina arba naikina telomerų praradimo riziką (gyvenimo būdo modifikacijos, papildai, kamieninių ląstelių terapija).
  • Papildyti kitų testų (tradicinių ir genetinių), skirtų ankstyvajai diagnozei ar ligai, suteiktą informaciją ir pagal tai imtis tinkamų veiksmų.
  • Išmatuoti paciento biologinį senėjimą per tam tikrą laikotarpį tam, kad būtų galima kurti ir kontroliuoti sveikatingumo/anti-senėjimo programas.
  • Yra išmatuojamas daugiau nei 100 000 individualių telomerų ilgis tam, kad būtų nustatytas paciento ląstelių ar biologinis amžius.